Były wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, były szef Kancelarii Prezydenta Ryszard Kalisz, radna Warszawy i znana piosenkarka Krystyna Prońko, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Krzysztof Piątek, prezes Stowarzyszenia Nowy Świat Witold Fizyta, burmistrzowie i wiceburmistrzowie warszawskich dzielnic i inni samorządowcy weszli w skład Komitetu Referendalnego w sprawie likwidacji Lotniska Okęcie.

Powołanie komitetu jest niezbędne, aby rozpocząć procedurę przygotowania do referendum lokalnego. Komitet złoży do władz miasta informację o zamiarze przeprowadzenia referendum, po czym rozpocznie się zbieranie podpisów pod wnioskiem.

– Po kolejnej próbie zainteresowania sprawą lotniska Rady Warszawy postanowiliśmy powołać komitet referendalny – mówi były wiceprezydent, a obecnie szef Instytutu Rozwoju Warszawy Jacek Wojciechowicz. – PiS chce likwidacji lotniska, a PO, która ma większość w Radzie Warszawy, nic z tym nie robi. Naszym celem jest więc doprowadzenie do tego, by w tej sprawie mogli się wypowiedzieć mieszkańcy naszego miasta, podobnie jak mieszkańcy Baranowa.

Jak dodaje, formuła komitetu jest otwarta, będą do niego zapraszane kolejne osoby. – To bardzo ważna sprawa, Lotnisko Chopina służy warszawiakom i nie tylko – tłumaczy. – Mamy tam infrastrukturę wartą 13 mld zł, nie można pozwolić, by została ona zrównana z ziemią. Nie rozumiem, dlaczego Rada Warszawy nie chce zająć w tej sprawie stanowiska – dodaje.

Były szef Kancelarii Prezydenta Ryszard Kalisz zauważa, że lotnisko na Okęciu jest nowoczesne i wygodne dla pasażerów. – Wyremontowano stary terminal, wybudowano nowy, mamy tu wygodną strefę dla podróżnych, parking itp. – tłumaczy. – To nieprawda, że lotnisko nie może się już rozwijać. Z moich informacji wynika, że można tu wybudować nawet pas startowy dla jumbo jetów. Jeśli mówimy o hubie, to właśnie Okęcie się do tego doskonale nadaje. Tymczasem władze chcą je zniszczyć. Apeluję o rozsądek, niech to lotnisko nadal służy warszawiakom.

Krystyna Prońko zauważyła, że warszawskie lotnisko chwalone jest nie tylko przez warszawiaków, ale przez osoby z całego świata. – Jestem dumna z tego, że mamy tak piękne lotnisko i tak dobrze się ono rozwija – mówi. – Wielokrotnie słyszałam pozytywne opinie na jego temat np. od artystów i filmowców z różnych krajów.

Prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Krzysztof Piątek nazywa Lotnisko Chopina klejnotem warszawskiej infrastruktury. – Niektórzy mówią o niedogodnościach, ale trzeba pamiętać, że z tego lotniska startowały tupolewy czy iły, które robiły naprawdę duży hałas – tłumaczy. – Obecne samoloty są o wiele cichsze, te niedogodności są coraz mniejsze.

Burmistrz Targówka Sławomir Antonik zauważa, że likwidacja lotniska na Okęciu i tworzenie nowego w Baranowie to marnotrawienie publicznych pieniędzy. – Czy widział ktoś dużą stolicę państwa bez lotniska? – pyta burmistrz Antonik.

Wiceburmistrz Ochoty Grzegorz Wysocki zauważył, że lotnisko Okęcie służy warszawiakom od lat i są oni przyzwyczajeni do komfortu korzystania z niego. – Tu ludzie zaczynają podróże i tu kończą – tłumaczy. – Również zagraniczni turyści czy biznesmeni mają w ten sposób dostęp do Warszawy. Lotnisko daje warszawiakom kolosalne korzyści.

Zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum powinna zacząć się w najbliższych dniach. – Cały czas zgłaszają się do nas firmy i organizacje, które nam chcą w tym pomóc – mówi Jacek Wojciechowicz. – Wierzymy, że bez problemu zbierzemy wymaganą liczbę podpisów, bo widzimy, że istnienie tego lotniska jest ważne dla większości warszawiaków.